wtorek, 18 stycznia 2011

Złudzenia optyczne




Dziś dowiedzieliśmy się ze nasze mózgi nie zawsze poprawnie interpretują przekazane informacje. Zabawy było duzo, każdy przyniósł jakiś materiał i wspólnie analizowaliśmy: doświadczenia, obrazy, grafiki, zagadki itp.


Sami popatrzcie:



Barwne czarowanie

Na zajęciach dosłownie bawiliśmy się kolorami. Było super, podobne zajęcia odbyły się w roku ubiegłym na plastyce.

wtorek, 11 stycznia 2011

Światło po przejściach-załamanie światła na dwóch ośrodków


Nikt się nie spodziewał, że fizyka może być tak zaskakująca. już kolejne zajęcia udowodniły nam jak nieprawdopodobne właściwości posiada światło, można z nim przeprowadzać wiele wspaniałych eksperymentów.
Udowodniły nam to doświadczenia przeprowadzone przez nas.
Pierwszy eksperyment był banalnie prosty, użyliśmy monety i dużego garnka, następnie monetę umieściliśmy na środku garnka i nalewaliśmy wodę do środka tak aby moneta pozostała na swoim miejscu to doświadczenie nosi nazwę "Efekt latającej monety". Pewnie każdy zadaje sobie pytanie co ma wspólnego moneta z lataniem? Moja odpowiedź brzmi - bardzo dużo najlepiej jak byście sami spróbowali i na pewno odnajdziecie sens tego doświadczenia. Ale na tym nasze zajęcia się nie zakończyły, kryły jeszcze wiele niespodzianek i zagadek. Kolejne doświadczenie nosiło nazwę ,,złamana łyżeczka", to zadanie również nie sprawiło nam zbyt dużych kłopotów, a zresztą co dwie głowy to nie jedna, a nas było pięcioro:). Jak sama nazwa mówi potrzebne nam były trzy łyżeczki, ale uprzedzam- nie złamane, sól oraz wodę, którą napełniamy szklanki.Do szklani pierwszej wsypujemy jedną łyżkę soli do drugiej dwie a do trzeciej trzy. Po wymieszaniu i zaobserwowaliśmy, że łyżeczki są złamane, tam gdzie było największe stężenie, łyżeczka sprawiała wrażenie najbardziej złamanej. W ostatnim doświadczeniu pracowaliśmy się z laserem i wyznaczaliśmy współczynnik załamania światła.
Wiele osób twierdzi że fizyka jest nieciekawa ale czasami potrafi być zaskakująca:)